چگونگی تاثیر موسیقی بر مغز انسان

چگونگی تاثیر موسیقی بر مغز انسان

چگونگی تاثیر موسیقی یکی از مهم ترین سوالاتی که است برای تمامی افراد وجود دارد .موسیقی از دیرباز تا کنون به عنوان یکی از بهترین و سالم ترین تفریحات بشر مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به پیشرفت چشمگیری که در زمینه علم پزشکی صورت گرفته، امروزه در مورد اثرات مثبت موسیقی بر روی مغز انسان مطالعات بسیاری انجام شده که نتایج شگرفی در بر داشته است.

این مطالعات از آنجایی شروع شد که دانشمندان با گوش دادن به موسیقی موتزارت، پی به این امر مهم بردند که کودکانی که به موسیقی موتزارت گوش می دادند باهوشتر از سایر افراد بودند.این نظریه با عنوان اثر موتزارت معروف شد. در واقع این اثر به علت چگونگی تاثیر موسیقی است.

تا آنجایی که والدین از کودکی فرزندان خود را به شنیدن موسیقی موتزارت وادار می کردند .حتی در زمانی که فرزندانشان متولد نشد بودند برای جنین موسیقی موتزارت می گذاشتند چون معتقد بودند که موسیقی روی جنین اثر می گذارد و مغز آنها را فعال تر می کند و باعث باهوشتر شدن آنها می شود.

امروزه با مطالعاتی که انجام شده و پیشرفت هایی که در علم عصب شناسی حاصل شده است این ادعا ثابت شده است و این علاوه بر موسیقی موتزارت، چگونگی تاثیر موسیقی مربوط به هر نوع سبک موسیقی می باشد.

چگونگی تاثیر موسیقی

چگونگی تاثیر موسیقی بر مغز کودکان

با توجه به آزمایشاتی که انجام شده، نشان می دهد کودکانی که با موسیقی در ارتباط هستند و یا ساز خاصی را می نوازند نسبت به سایر کودکان از هوش بالاتری برخوردارند.همچنین در دروسی مانند ریاضی، خواندن و یادگیری زبان،و مهارت هایی که مربوط به حرکت زیاد می باشد نسبت به سایر همکلاسی های خود دارای عملکرد بهتری می باشند.

از آنجایی که یادگیری در سنین پایین به مراتب راحت تر از سنین بالا می باشد در نتیجه چگونگیتاثیر موسیقی بر روی مغز کودکان را میتوان در سنین پایین بهتر دید. موسیقی با تاثیری که در جریان خون می گذارد فعالیت مغز را در نیم کره چپ افزایش می دهد و انعطاف پذیری مغز را بالا تر می برد و این بدان معناست که مغز توانایی یادگیری مطالب مختلف در نیم ساعت را،می تواند انجام دهد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد،حتی اگر یادگیری موسیقی به زمان کمی محدود شود و ادامه پیدا نکند، تاثیرات طولانی مدت خود را بر مغز می گذارد.

کودکانی که به مدت حداقل 4 سال به یادگیری موسیقی می پردازند، در طولانی مدت می توانند چگونگی تاثیر موسیقی بر روی مغز انها را به خوبی مشاهد کرد.کودکانی که قبل از سن 7 سالگی مورد آموزش موسیقی قرار بگیرند، بهره وری مغز آنها در همه زمینه ها بیشتر می شود که تا آخر عمرشان باقی می ماند.

گرچه بیشتر مطالعاتی که در مورد موسیقی و تاثیر آن بر روی مغز،در سنین پایین و بیشتر کودکان صورت گرفته است، ولی این مسئله تنها مختص به کودکان نیست.در واقع در هر سنی می توان به یادگیری موسیقی پرداخت.

چگونگی تاثیر موسیقی

تفاوت کودکانی که با موسیقی بزرگ می شوند با سایرین

·دارای فعالیت مغزی بهتر

·ارتباطات اجتماعی بیشتر

·شاد بودن

·یادگیری بهتر مطالب مختلف

·با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شدن

·مهربان و آرام بودن

موسیقی و تاثیر آن در مهارت های درسی دانش آموزان

·افزایش هوش

·پیشرفت در مهارت های کلامی و زبانی

·بهبود نمرات درسی

·عملکرد بهتر بین اجزای مختلف مغز

·و بهبود و افزایش توانایی تجسم فضایی

در تصوری که عرف از موسیقی بر روی عملکرد درسی کودکان دارد،این نکته را باید یادآور شد که امروزه چگونگی چگونگی تاثیر موسیقی بر روی فعالیت های درسی کودکان نیز مورد آزمایش قرار گرفته و کاملا با نظر عرف تفاوت دارد.زیرا یادگیری موسیقی خود نوعی علم است که باید در دروسی که در مدرسه تدریس می شود گنجانده شود.

به عنوان مثال چگونگی تاثیر موسیقی بر روی تصور فضایی کودکان باعث می شود که آنها به هماهنگی بیشتر چیزها با هم پی ببرند و نحوه عملکرد آنها را تجسم کنند، که این امر در مشاغلی مانند معماری، ریاضی، و علوم فنی و کامپیوتری بسیار نقش مهمی را دارد.

چگونگی تاثیر موسیقی بر مغز سالمندان

قبلا گفتیم که یادگیری موسیقی سن خاصی را نمی شناسد و محدودیتی ندارد.از آنجایی که در سنین پیری مغز جمع تر می شود و کم کم بهره هوشی افراد در این سنین پایین می آید با یادگیری موسیقی می توان تا حد زیادی از زوال مغز در سنین پیری جلوگیری کرد.

سالمندانی که با موسیقی در ارتباط هستند، یا به موسیقی گوش می دهند یا در گروه های موسیقی به صورت جمعی فعالیت می کنند و عادت به آواز خواندن دارند از قوای شناختی بهتری بهره مند هستند و جسم و روان سالم تری را دارا می باشند.علاوه بر آان دارای انعطاف پذیری بیشتری نیز هستند.

به عنوان مثال: وارن بافت ، یکی از بزرگترین، ثروتمندترین و موفق ترین سهامداران شرکت برکشایر هاتاوی است که دارای قوای ذهنی بالایی است و این را مدیون نواختن ساز یوکللی می داند.

چگونگی تاثیر موسیقی

چگونگی تاثیر موسیقی بر روح و روان

·دور کردن اضطراب

·از بین بردن افسردگی

·بهبود اختلالات مربوط به خواب

·از بین بردن اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)

·کم کردن اختلال استرسی ناشی از آسیبهای روانی(PTSD)

·بهبود اسکیزوفرنی

همانطور که موسیقی باعث ایجاد آرامش در فرد می شود و استرس های روحی و روانی ار از بین می برد، به عنوان یک شفا دهنده اختلالات خلقی و ذهنی ما را از بین می برد و هر آنچه که باعث آزار مغز ما می شود را از بین می برد.

چگونگی تاثیر موسیقی در درمان بیماری ها به صورت مثبت

·درمان عوارض ناشی از بیماری هایی مانند: پارکینسون، اوتیسم، زوال عقل و آلزایمر

·بالابردن سطح کیفی بیماران سرطانی، دارای اختلال زوال عقل،و کم کردن دردهای مزمن

·کاهش گیجی و هذیان پس از عمل جراحی

·کم کردن دوران نقاهت بیماری در سالمندان

چگونگی تاثیر موسیقی

موسیقی درمانی و بهبود کیفیت زندگی

علاوه بر گوش دادن موسیقی به عنوان تفریح شما می توانید از منافع درمانی چگونگی تاثیر موسیقی نیز بهره مند شوید.

با این حال در زمان بیماری می توان از موسیقی به عنوان عاملی جهت تسریع در روند بهبودی استفاده کرد.کسانی که موسیقی را به صورت حرفه ای انجام می دهند از فواید ان برای درمان و بهبود نیازهای جسمی، روانی، شناختی و اجتماعی خود بهره مند می شوند.

درمانگران موسیقی با استفاده از چگونگی تاثیر موسیقی بر بیماری ها، موسیقی را برای بیماران اوتیسم،افسرده، کسانی که دارای اختلالات خلق و خوی و درای اضطراب و خشم و استرس و...هستند،موسیقی درمانی را تجویز می کنند.

چگونگی تاثیر موسیقی بر بیماران آلزایمری

موسیقی درمانی که بر روی بیماران آلزایمری انجام شده است نشان می دهد که موسیقی در زمینه درمان این بیماران بسیار موفق بوده است.هنگامی که بیمار ترانه آنایی را می شنود همزمان با ان شروع به خواندن میکند.این امر باعث می شود حافظه موسیقیایی نسبت به سایر موسیقی ها دوام بیشتری داشته باشد و بیشتر در ذهن بماند.

چگونگی تاثیر موسیقی بر بیماران آلزایمری به این گونه است که موسیقی آن بخش از ذهن بیماران آلزایمری را که دچار زوال شده است بهبود می بخشد و احیا می کند و کیفیت زندگی این بیماران را افزایش می دهد.موسیقی با تغییراتی که در ماده فرارسان عصبی ایجاد میکند می تواند روی مغز بیماران تاثیر مثبتی بگذارد.

چگونگی تاثیر موسیقی

چگونگی تاثیر موسیقی بر روی هر مغز به شکلی متفاوت

چگونگی تاثیر موسیقی

اینکه چه نوع موسیقی را گوش می دهیم یا می نوازیم نیز می تواند عملکردهای متفاوتی را روی مغز بگذارد و چگونگی تاثیر موسیقی بر روی مغز متفاوت باشد.

باید در ابتدا انتظار خود از موسیقی را بیان کنیم بعد با توجه به آن نوع موسیقی که بهتر است را انتخاب کنیم. مثلا موسیقی که در ان شعری اجرا می شود به دلیل اینکه اطلاعات جدیدی را وارد مغز می کند، می تواند تمرکز مغز را بالا ببرد.

حتی موسیقی در حین انجام کارهای روزانه و تکراری نیز بسیار مفید است و تاثیرات زیادی در از بین بردن حالت تکراری زندگی دارد.

با وجود چگونگیتاثیرموسیقی در زندگی و بر عملکرد مغز، با این حال موسیقی که متناسب با موقعیت روحی و روانی ما نباشد، می تواند بسیار خطرناک نیز باشد.در ابتدا باید ببینیم که کدام نوع موسیقی تاثیرات مثبتی در ما ایجاد می کند و شرایط ما را بهبود می بخشد و ان را انتخاب کنیم.

دانشمندان با استفاده از تصویربرداری به روش اف ام آر آی،متوجه شده اند که گوش دادن به موسیقی دلخواه باعث افزایش جریان خون در مغز می شود و اتصالات مغزی مربوط به ذهن را بهبود می بخشد.به دلیل چگونگی تاثیر موسیقی ، انها موسیقی را به پیشنهاد می کنند که هر فرد با توجه به شرایط خودش از ان لذت ببرد.

اگر در رابطه با چگونگی تاثیر موسیقی برایتان سوال پیش آمده است باید بگوییم ،در کل موسیقی که با ساز همراه باشد و یا با صدای انسان عجین شود، دارای ضرب آهنگ شاد و صدای ملایم باشد موسیقی است که روی اکثریت مردم تاثیر مثبتی دارد

 

تاریخ انتشار: ۱۷:۴۹:۱۵ | دوشنبه, ۴ / آذر / ۱۳۹۸
نظرها: 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  درباره سونره

  سونره یک وب اپلیکیشن برای یادگیری موسیقی است و می‌تواند به عنوان ابزاری کمک آموزشی روند یادگیری موسیقی را سرعت بخشد.

  راه های ارتباطی

  پیوند های مفید