شمردن ریتم ، آسان تر از هر آنچه که تصور کنید!

شمردن ریتم، آسان تر از هر آنچه که تصور کنید

شمردن ریتم

شمردن ریتم یکی از مسائلی است که هنرجوهای موسیقی در طول آموزش موسیقی با این مسأله درگیر هستند. همانطور که می دانید نگه داشتن ریتم در نواختن یک آهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر شما نتوانید ریتم آهنگ خود را حفظ کنید، موسیقی نواخته شما زیبا نخواهد بود.

با صدای بلند بشمارید

هنرجو های گیتار پس از مدتی متوجه می شوند که شمردن ریتم با صدای بلند به آنها در پیشرفت ریتم شان بسیار کمک کننده خواهد بود. زمانی که شما می خواهید برای نخستین بار این کار را انجام دهید ، احتمالا احساس کنید که کار احمقانه ای را دارید انجام می دهید اما پروسه شمردن ریتم با صدای بلند سبب می شود که ذهن شما ریتم را سریع تر بشناسد و شما به راحتی ریتم را دریافت نمایید.

مشکل بسیاری از هنرجو های موسیقی در آموزش موسیقی مجازی این است که ریتم را با صدای بلند نمی شمارند. در نتیجه در طول آهنگ حفظ ریتم برایشان بسیار مشکل می شود. شما برای درک ریتم ابتدا باید ریتم را با صدای بلند بشمارید و پس از آنکه ریتم برایتان جا افتاد ناخوداگاه بدون انکه بشمارید می توانید ریتم را به درستی بنوازید.

شمردن ریتم به روش سنتی

اساتید موسیقی که به سبک قدیمی معتقد هستند معمولا شمردن ریتم را با استفاده از اعداد ، برخی کلمات خاص یا صدای های ویژه به هنرجو های خود آموزش می دهند.

مثلا شما ممکن این ریتم را به صورت 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 1 ، 2، 3، 4 و ... بشمارید. گاها به دلیل ارزش زمانی شما ممکن است و را به شمارش خود اضافه کنید و به صورت 1 و 2و 3 و 4 و 1 و 2 و3 و 4 و بشمارید. در واقع در حالت اول شما نت های سیاه را در یک میزان به 4 ضرب و در حالت دوم شما نت های چنگ را در 8 ضرب خواهید داشت .

گاها شما با نت ها دولا چنگ رو به رو می شوید که شمردن ریتم آنها متفاوت است و صوتی همانند ( او) به طور مثال 1 و او و 2 و او .... استفاده می شود که در این حالت شما در 1 میزان 16 نت می نوازید.

این روش ، روشی سنتی است که ممکن است برای برخی از افراد به دلیل آن که نفس کم می آورند کمی مشکل به نظر برسد. یک روش دیگر برای شمردن ریتم وجود دارد که با توجه به عکس زیر و توضیحات تکمیلی مقاله به آن خواهیم پرداخت . در این روش شما راحت تر می توانید ریتم را بشمارید.

شمردن نت ها با اصوات بی معنی

شمردن ریتم

در واقع استفاده از این روش برای این کار شما را بسیار راحت می کند . شما می توانید از اصواتی شبیه به اوم دَ دَ اوم یا دُم با تک آ جهت شمردن ریتم استفاده کنید. در واقع شما هر صوتی که برایتان گفتن و یادگیریش راحت تر است را می توانید برای شمارش ریتم استفاده نمایید. در این روش شما کاملا آزاد هستید و می توانید با استفاده از خلاقیت خود ساده ترین اصواتی را که بیانشان برایتان راحت تر است ایجاد کنید.

تمرین شمردن ریتم

شما برای تمرین شمردن ریتم می توانید از هر موسیقی استفاده کنید و زمانی که در حال گوش فرا دادن به موسیقی هستید ریتم موسیقی را پیدا کرده و بشمارید. سرعت شما در ابتدا مهم نیست، فقط سعی کنید ریتم را به صورت درست درک کنید و بشمارید. اگر می خواهید بیشتر و بدون نقص تر این کار را انجام دهید می توانید از مترونوم استفاده کنید.

هر چقدر شما ریتم های بیشتری را مطالعه و تمرین کنید ، راحت تر می توانید اصواتی را پیدا کنید و به واسطه آن ریتم را بشمارید . پس از مدتی شما قادر به تشخیص ریتم ها پیچیده و شمردن این سبک ریتم ها خواهید بود.

تاریخ انتشار: ۲۳:۰۲:۵۳ | شنبه, ۵ / مرداد / ۱۳۹۸
نظرها: 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  درباره سونره

  سونره یک وب اپلیکیشن برای یادگیری موسیقی است و می‌تواند به عنوان ابزاری کمک آموزشی روند یادگیری موسیقی را سرعت بخشد.

  راه های ارتباطی

  پیوند های مفید