الگوهای کاربردی فرت برد گیتار

فرت برد در گیتار با نام هایی همچون برد انگشت نیز شناخته می شود. فرت برد در واقع قسمت بالایی گردن بر روی گیتار است که بین بدن و دست ها قرار می گیرد. با توجه به تصویری که در این مقاله قرار گرفته است شما می توانید تمامی نت ها را بر روی فرت برد مشاهده نمایید. بعد از فرت 12 ، فرت 13 وسایر فرت ها قرار گرفته اند که نت هایشان تکرار می شود.

در آموزش گیتار یکی از مهم ترین مباحث برای هنرجو این است که مکان تمامی نت ها را بر روی گیتار بیاموزد . در واقع دانستن مکان نت ها به شما کمک می کند تا آکورد ها بهتر بشناسید و راحت تر بتوانید ملودی ها را بنوازید.

توجه داشته باشید در فرت بورد تنها نت های دیز # نمایش داده می شود. در نتیجه شما نت های b را مشاهده نمی کنید. پس اگر شما به دنبال نت Ab ( بمول شده) هستید کافیست نت G# شده را پیدا کنید. در واقع این دو نت با هم برابر هستند.

یادگیری فرت برد گیتار

اینکه شما بتوانید نت ها را بر روی دسته گیتار به خاطر بسپارید کمی زمان بر است. اما این اولین مبحثی است که در آموزش گیتار به شما چه به صورت آموزش حضوری و چه به صورت آموزش مجازی یاد داده می شود.

یکی از ساده ترین راه هایی که به واسطه آن می توانید مکان نت ها را فرا گیرید تکرار الگوها و تمرین است . به طور مثال زمانی که شما در پایین ترین سیم گیتار بر روی فرت 5 هستند در حال نواختن نت A می باشید شما می توانید این نت را بر روی دو سیم بالاتر و دو فرت بعد پیدا کنید. در نتیجه نت A هم بر روی فرت 5 سیم 1 و هم بر روی فرت 7 سیم 3 قرار گرفته است. شما می توانید الگو های بسیاری را از طریق این روش و با نگاه کردن به قرار گرفتن نت ها بر روی دسته گیتار پیدا کنید.

داستان نقاط قرار گرفته بر روی فرت برد گیتار

معمولا در بین برخی از فرت ها نقاطی حک شده است . البته این نقاط بستگی به سازی دارد که شما خریداری کرده است . در واقع عملکرد این نقاط کمک به نوازنده برای راحت تر و سریع تر پیدا کردن نت ها بر روی فرت برد گیتار است . معمولا تک نقطه ها بر روی بر روی فرت 3 ، 5 ، 7 ، 9 ، 15 ، 17 ، 19 و21 قرار گرفته و دو نقطه ها بر روی فرت 12 و 24 قرار گرفته اند. علت دو نقطه بودن فرت 12 و 24 ها این است که نت ها از اول شروع می شوند. در واقع فرت 12 یک اکتاو بالاتر ازسیتم از است و فرت 24 یک اکتاو بالاتر از فرت 12 است .

اکتاو ها در فرت برد گیتار

در روی فرت برد گیتار نت های مشابه حدود 7 تا 8 بار مشاهده می شود. در واقع این نت ها در اکتاو های متفاوت قرار گرفته اند. به عنوان مثال نت C 6 بار در 12 فرت ابتدای فرت برد تکرار شده است . اگر بخواهیم نت ها C قرار گرفته در پایین ترین سیم را بشماریم دو نت C در یک اکتاو دیده می شوند ، سومین نت C در اکتاو دوم و اخرین آن در اکتاو سوم قرار گرفته است .

اگر برای شما یاد گرفتن نت ها بر روی فرت برد آسان نیست شما می توانید تنها نت ها که بر روی سیم ها اول ، دوم و ششم ( یا سیم A و E ) قرار گرفته اند را فرا بگیرید. در واقع این سیم ها پایه رایج ترین آکورد هایی هستند که شما مورد استفاده قرار می دهید.

برچسب نت های فرت برد گیتار

فرت برد گیتار

اگر شما هنوز نتوانسته اید نت ها را بر روی فرت برد به خاطر بسپارید یا شک دارید که از پس این کار بر می آیید یا نه شما می توانید از برچسب هایی که بدین منظور طراحی شده اند استفاده کنید. این برچسب ها بر روی گردن گیتار قرار میگیرند.


تاریخ انتشار: ۰۸:۲۵:۲۰ | جمعه, ۱۱ / مرداد / ۱۳۹۸
نظرها: 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • برچسب
  گیتار
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  درباره سونره

  سونره یک وب اپلیکیشن برای یادگیری موسیقی است و می‌تواند به عنوان ابزاری کمک آموزشی روند یادگیری موسیقی را سرعت بخشد.

  راه های ارتباطی

  پیوند های مفید