ریتم چیست ؟

باور بر این است که واژه ریتم بر گرفته شده از لغت مصری ‘Rhein’به معنای گردش یا جریان است . ریتم زمانی است که اشیاء در جریان زمان اتفاق می افتند. در موزیک ، این مبحث در رابطه با زمانی است که نت ها، اکورد ها و دیگر آواهای موسیقی شروع شده و پایان می یابند.

اهمیت ریتم

اگر بخواهیم اهمیت ریتم را بررسی کنیم باید بگوییم این عنصر ، ضروری ترین عنصر در تمام موسیقی است. شما می توانید هر صدایی که بخواهید ترکیب کنید اما اگر ریتمی اصولی وجود نداشته باشد موسیقی نیز وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال به موسیقی the intro of Money توسط پینک فلوید گوش دهید. آنها در این موزیک صداهای غیر موسیقیایی یک صندوق فروشگاهی را انتخاب کرده و آنها را تبدیل به یک پالس ریتمیک کرده اند. در نتیجه شما صداهایی که هیچ گاه در گذشته شبیه به یک آهنگ نبوده اند را به صورت آهنگ می شنوید.

اهمیت ریتم در آهنگ

بخش ریتمیک یک موسیقی شامل نوازندگان باس ، درام و سایر آلات موسیقی از جمله گیتاریست ها و پیانیست ها هستند. بخش ملودی خوانندگان و زمانی که نوزاندگان سولوس را می نوازند از جمله بخش ها ریتمیک به شمار نمی رود. در واقع آنها بر روی بخش بالایی درحال خواندن هستند.

در واقع این عنصر ستون فقرات یک باند است . یا اگر مثال دیگری بخواهیم بزنیم ریل های قطار است. در واقع این بخش خلق کننده مسیری ثابت و بی نظیری برای عبور باقی اعضای گروه می باشد. در واقع زمانی که عملکرد ریل های مناسب نباشد قطار نمی تواند جایی برود.

ریتم در موسیقی

شما اغلب می شنوید که موزیسین های حرفه ای در رابطه با اینکه برخی از آهنگ ها یا استایل ها موسیقی از نظر آنها ضعیف و بی ارزش هستند، شکایت می کنند. معمولا شکایت ها به صورت های زیر مطرح می شود :

·مردم چگونه می توانند به این گوش کنند؟؟

·این آهنگ هیچ ملودی ندارد و تنها 2 اکورد در تمامی طول آهنگ وجود دارد.!!

پاسخ این سوال ها این است که مردم ریتم را دوست دارند. در واقع اگر بخش ریتمیک آهنگ باب میل مردم نباشد، مردم به آن گوش نمی دهند و آن اهنگ پس از مدتی دیگر شنیده نمی شود. شنونده ها بیش از هر چیزی به ریتم اهمیت می دهند. کسانی که در رابطه با موسیقی اطلاعات زیادی ندارند اهمیتی به اینکه نت ها یا آکورد های نامناسب انتخاب شده است، اهمیت نمی دهند. اما اگر آهنگ از ریتم خارج شود اولین چیزی است که شنوندگان متوجه آن می شوند.

ریتم در زندگی


انسان ها ارتباطی عمیق با ریتم دارند. این مساله تنها در موسیقی نیست بلکه همه جا هست. راه رفتن ، دویدن ، سخنرانی ، موج های اقیانوس و تمامی چیز هایی که شما انجام می دهید و تجربه می کنید دارای این عنصر هستند. در واقع اولین تجربه شما از این مساله صدای قلب مادرتان بوده است .

تکامل ریتم

یکی از تئوری هایی موجود این است که مردم زمانی که از ریتم رایج خسته می شوند این بخش تکامل پیدا می کند. سبک جاز در دهه 1940 متولد و شکوفا شد. در دهه 1950 سبک راک پدید امد و بسیاری از شنوندگان سبک موسیقی خود را عوض کردند . مردم فکر می کردند که سبک راک اند رول سبکی زودگذر است و به زودی نا پدید می شود. اما نشد. این سبک به مردم ریتمی جدید برای تجربه کردن ارائه نمود. مردم تا آن زمان ریتم جاز را شنیده بوند. آنها می دانستند که از جاز باید چه چیزی را انتظار داشت. اما ریتم جدید راک سبب شد تجربه جدیدی خلق شود.

بسیاری از مردم تصور می کردند که رپ نیز به زودی ناپدید خواهد شد اما مردم با آهنگ آن ارتباط برقررا کردند. این مسئله در رابطه با ریتم های دیسکو و تکنو نیز وجود دارد. مردم رقصیدن را دوست دارند و رقصیدن کاملا مرتبط به این عنصر است .

اگر شما موسیقی را مطالعه کنید ریتیمک بودن هر سبکی منحصر به فرد و خاص خودش است. در نتیجه برای یک سبک برجسته شما یک برجسته نیاز دارید.

آموزش ریتم


آموزش این مبحث بسیار مهم است. دلیل اول این است که اکثر متد های آموزشی تمرکز کافی را بر روی این مساله نداند. در حالی که هنرجو ها در آموزش موسیقی در میزان ها و تکنیک های خاص غرق می شوند. صد البته که این تکنیک ها بسیار مهم هستند اما اگر هنرجوها در آموزش موسیقی پایه ریتم نداشته باشند نمی تواند صدایی قابل قبول ایجاد کنند. شما میدانید که تمامی الگوهای میزان ها و آکورد ها وجود دارند اما اگر ریتمی اشتباه باشد شما نمی توانید هیچ چیزی را بنوازید.

اگر این مبحث رایج ترین و مهم ترین قسمت در آموزش موسیقی باشد ، پس شما باید این قسمت را در نواختن و تمرین کردن موسیقی به عنوان مهم ترین بخش در نظر داشته باشید. همچنین اساتیدی که به تدریس و آموزش موسیقی به صورت آنلاین (آموزش مجازی) یا آموزش حضوری موسیقی فعال هستند باید به این نکته توجه بسیاری داشته باشند

در زمانی که شما در حال آموزش موسیقی و پیشرفت در موسیقی هستید هر گاه که احساس کردید مشکلی وجود دارند اولین مساله ای که باید به سراغ آن بروید قسمت ریتمیک کار است . در واقع اکثر مواقع شما باید یا بر روی این مساله بیشتر کار کنید یا آن را عوض کنید.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶:۱۰ | شنبه, ۲۲ / تیر / ۱۳۹۸
نظرها: 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  درباره سونره

  سونره یک وب اپلیکیشن برای یادگیری موسیقی است و می‌تواند به عنوان ابزاری کمک آموزشی روند یادگیری موسیقی را سرعت بخشد.

  راه های ارتباطی

  پیوند های مفید